Jest to grupa chorób metabolicznych, które charakteryzują się występowaniem podwyższonych wartości poziomu cukru we krwi wynikających z zaburzenia wydzielania insuliny i/lub jej nieprawidłowego działania. Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie wysokich wartości cukru we krwi i powinny cię skłonić do przeprowadzenia badań w kierunku cukrzycy to:
|
![]() |
Jednak cukrzyca typu 2 to bardzo podstępna choroba - nawet u ponad połowy chorych może przebiegać bezobjawowo. Wysoki poziom cukru ( hiperglikemia) nie boli, bolą jednak powikłania cukrzycy…
Długotrwałe narażenie organizmu na wysokie wartości glikemii mogą uszkadzać wiele narządów, w szczególności oczy, nerki, nerwy. Zwiększają również ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu nasilając zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.
Najważniejsze jest zapobieganie i wczesna diagnostyka.
Każda osoba powyżej 45 roku raz na 3 lata powinna wykonać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy.
Dodatkowo, jeśli należysz do grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy badanie to należy wykonywać raz w roku.
Diabetologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Diabetolog to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem chorych na cukrzycę oraz pacjentów ze stanami przedcukrzycowymi. Celem leczenia jest zapobieganie rozwojowi cukrzycy u chorych ze stanami przedcukrzycowymi oraz optymalne leczenie chorych z cukrzycą mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań późnych cukrzycy. Współpraca chorego z diabetologiem nie opiera się wyłącznie na przestrzeganiu zaleceń związanych z przyjmowaniem określonych leków ( choć jest to podstawą dobrego leczenia), ale również na ustawicznej edukacji chorego. DUO MEDICA ma w swojej ofercie konsultację diabetologiczną zapewniającą nie tylko rozpoznanie choroby w oparciu o przeprowadzone badania, ale również indywidualne dobranie odpowiedniej terapii, edukację i regularną opiekę zdrowotną.