Strona główna / O nas / Aktualności i poradniki

Aktualności i poradniki

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Czy pieprzyki powinny nas niepokoić?

2016-09-01, Czwartek

Kto z nas nie ma pieprzyków? Taka nasza uroda, ale w którym momencie powinniśmy zacząć się martwić?

Zacznijmy od tego, że pieprzyki to potoczna nazwa znamion barwnikowych zawierających dużą ilość melaniny. Choć w większości przypadków przyzwyczajamy się do ich obecności, ważne żebyśmy mieli je pod kontrolą. Najlepiej byłoby gdybyśmy regularnie badali znamiona u dermatologa, zaleca się kontrolę przynajmniej raz w roku. Jednak wiemy jak to wygląda w praktyce. Brak czasu i ogrom obowiązków sprawia, że zwyczajnie o tym zapominamy. Nie lekceważmy naszego zdrowia.

 

 

 

Samodzielna obserwacja to pierwszy krok do sukcesu.  W badaniu powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Zmianę rozmiaru znamienia
  • Zmianę intensywności koloru (można również zaobserwować odbarwienie)
  • Krwawienie
  • Pojawiający się ból, świąd lub inne dodatkowe odczucia

Każde odchylenie od normy powinniśmy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. To nie oznacza, że od razu możemy spodziewać się najgorszego.

Czerniak – właśnie tego się obawiamy. Choć ma wysoką uleczalność, co roku wzrasta liczba osób dotkniętych nowotworami skóry.  Głównym powodem jest lekceważenie problemu. Narażamy się na coraz większą ekspozycję na słońcu. Wakacje w ciepłych krajach nie dotyczą już tylko okresu letniego. Coraz popularniejsze zrobiły się wyjazdy jesienią, a nawet zimą. Skóra częściej spotyka się z ostrym działaniem promieni słonecznych i nie jest odpowiednio chroniona.

Choć nowotwory skóry są dużym zagrożeniem, nie każda zmiana musi być niebezpieczna. Kluczowa jest konsultacja z lekarzem. Pierwszym etapem diagnostyki jest badanie dermatoskopowe, które pozwala specjaliście na dokładną ocenę. Jeżeli zmiana wzbudza wątpliwości zaleca się wycięcie i wysłanie do badania histopatologicznego. Jednak to nie jedyny powód usuwania zmian skórnych. 

Wszystkie znamiona barwnikowe narażone na częste uszkodzenia mechaniczne, występujące w miejscu, którego nie jesteśmy w stanie ochronić przed słońcem bądź po prostu będące w naszym odczuciu nieestetyczne, możemy poddać laserowemu usunięciu. Zabieg jest szybki i zapewnia szybsze gojenie. Efekt widoczny jest od razu.

Gabinet DUO MEDICA oferuje pełną konsultację dermatologiczną i możliwość laserowego lub jeżeli to konieczne chirurgicznego usunięcia niebezpiecznych zmian. Kompleksowe badanie, stała obserwacja i profilaktyka rozwieją nasze wątpliwości. Pamiętajmy, że najlepiej zostawić ocenę specjaliście.

wszystkie