Strona główna / O nas / Aktualności i poradniki

Aktualności i poradniki

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Dlaczego jesienią i zimą wypadają nam włosy?

2016-12-06, Wtorek

 

Jesienno – zimowe wypadanie włosów nie powinno budzić niepokoju. To proces całkowicie normalny, a na jego powstanie składa się wiele czynników:

  • Głównie hormony. W sezonie letnim z powodu dużej ilości słońca, wydzielamy dużą ilość estrogenu, co drastycznie zmienia się jesienią i zimną. Poziom witalności naszego organizmu opada, zmienia się stan skóry, paznokci i włosów. W tym okresie dominuje testosteron, który doba o zastąpienie starych włosów nowymi.
  • Silne wiatry, niska temperatura, wahania wilgotności powietrza i śnieg. Warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na kondycję naszej skóry głowy i włosów.
  • Nieprawidłowa dieta. Zmiana temperatury sprawia, że sięgamy po inne produkty. Nasza dieta się zmienia, a brak niezbędnych składników odżywczych może powodować nadmierną utratę włosów.

Przyczyn sezonowej utraty włosów nie możemy wyeliminować, ale to nie oznacza, że nie możemy sobie pomóc. Co możemy zrobić?

  • Pielęgnacja skóry głowy – tak jak skóra całego ciała, ta na głowie również potrzebuje nawilżenia. Szczególnie po letnim wysuszeniu.
  • Nawilżanie włosów – letnie słońce nie wysuszyło jedynie skóry, ale także nasze włosy. Potrzebują dużej dawki nawilżenia, a koniecznym może okazać się zmiejszenie użycia suszarki;
  • Zmiana diety – kondycja włosów może się polepszyć gdy wprowadzimy do diety nienasycone kwasy tłuszczowe. W naszych domach powinny pojawić się pestki dyni i słonecznika. Poza tym owoce i witamina A.

Należy pamiętać, że sezonowe wypadanie włosów, tak jak sama nazwa wskazuje, jest okresowe. Nie powinno trwać długo. W przypadku długotrwałej utraty włosów należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa lub endokrynologa. Dlaczego? Czynników prowadzących do wypadania włosów może być wiele. Stres, utrata żelaza,, uwarunkowania genetyczne, przerzedzenie włosów po porodzie. Jednak najczęstszym powodem są problemy endokrynologiczne. Utrata włosów może być objawem towarzyszącym np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

wszystkie