Prolaktyna to hormon wydzielany przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej. Jego
podstawową rolą jest stymulacja laktacji, a także rozwój gruczołów sutkowych, głównie przewodów
mlecznych w okresie dojrzewania.
Prolaktyna – normy
U zdrowych osób poziom prolaktyny we krwi wynosi nie więcej niż:
Stężenie prolaktyny w organizmie jest zależne od rytmu dobowego. Najlepiej, by lekarz specjalista zalecił porę dnia, w której należy pobrać próbkę krwi. Osoby mające przejść badanie powinny pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do badania, ponieważ wynik może wyjść fałszywie zawyżony.
Parę dni przed badaniem należy wstrzymać się od współżycia, intensywna stymulacja gruczołów sutkowych skutkuje podwyższeniem się hormonu prolaktyny w krwi. Dzień wcześniej powinno się ograniczyć wysiłek fizyczny, zadbać o relaks - stres i zbyt krótki czas snu również przyczyniają się do zawyżenia wyniku.
Hiperprolaktynemia to stan, kiedy we krwi stwierdza się podwyższone stężenie prolaktyny. Chorobie nie można zapobiec, można jedynie starać się szybko ją zdiagnozować i zacząć leczenie.
Najczęstsze przyczyny hiperprolaktynemii to:
Objawy hiperprolaktynemii u kobiet:
Objawy hiperprolaktynemii u mężczyzn:
Objawy, które można zauważyć u obu płci:
W przypadku bardzo wysokiego stężenia prolaktyny wskazane jest wykonanie badania przysadki metodą rezonansu magnetycznego w celu wykluczenia obecności guza.
Leczenie jest zależne od przyczyny powodującej zwiększone wydzielanie prolaktyny i najczęściej polega na przewlekłym przyjmowaniu leków hamujących wydzielanie tego hormonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne.
W hiperprolaktynemii spowodowanej lekami zwykle wystarcza zaprzestanie przyjmowania leku wywołującego to zaburzenie.
Odpowiednie leczenie hiperprolaktynemii w większości sytuacji pozwala na powrót do zdrowia.
Hiperprolaktynemia a ciąża
Nieleczona hiperprolaktynemia utrudnia zajście w ciążę. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia szybko dochodzi do normalizacji funkcji jajników, przywracając kobiecie płodność.
Czy wiesz, że…?
Czy wiesz, że wysoki poziom prolaktyny może prowadzić do pojawienia się mlekotoku u obu płci?
Mlekotok, czyli wyciek mleka z brodawek sutkowych jest patologią u kobiet nie ciężarnych, niekarmiących i u mężczyzn. Występuje wówczas przy ucisku gruczołu sutkowego lub samoistnie. Prawie zawsze świadczy o zaburzeniach w układzie podwzgórzowo-przysadkowym i związany jest z zaburzeniami wydzielania prolaktyny (hiperprolaktynemia).