Strona główna / O nas / Aktualności i poradniki

Aktualności i poradniki

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami, podzielonymi na kategorie, poruszającymi zagadnienia stomatologii, endokrynologii, ginekologii, dietetyki, medycyny estetycznej i innych:

Jak przygotować się do zabiegu będąc chorym na cukrzycę?

2017-11-30, Czwartek

 

Chory z cukrzycą wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu operacyjnego po to, aby zmniejszyć ryzyko powikłań w trakcie operacji jak i zapewnić szybki powrót do zdrowia po przeprowadzonym zabiegu.

Jeśli zabieg operacyjny jest planowany to przed operacją każdy chory z cukrzycą powinien być oceniony pod kątem wyrównania metabolicznego. Najczęściej wykorzystywanym parametrem jest wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) - badanie wykonywane z krwi żylnej, najlepiej w certyfikowanym laboratorium. Jej poziom, wyrażony w procentach, mówi o średnich wartościach glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy poprzedzających badanie.

Jeśli jej poziom jest większy niż 9% planowy zabieg chirurgiczny powinien być odroczony. Także w przypadku powtarzających się w ciągu dnia wyników poziomu cukru przekraczających 250 mg/dl lub obecności glukozy w badaniu ogólnym moczu z towarzyszącą acetonurią (obecność ciał ketonowych w moczu) chory nie powinien być operowany w trybie planowym do czasu uzyskania poprawy wartości glikemii.

W okresie okołooperacyjnym bardzo ważne jest prowadzenie częstych pomiarów poziomów cukrów oraz regularne wizyty u lekarza diabetologa. Po zabiegu do czasu wygojenia się rany dążymy do uzyskania poziomu cukru między 100 a 180 mg/dl. Często w tym okresie chory wymaga zmiany dotychczasowego leczenia, np. odstawienia leków doustnych i włączenia insulinoterapii. Leczenie insuliną w tym okresie znacznie ułatwia uzyskanie dobrych poziomów cukrów, gdyż istnieje możliwość każdorazowego dopasowania dawki insuliny do rożnych wielkości poziomu cukru, zmieniającego się apetytu chorego czy zwiększania aktywności fizycznej w okresie rekonwalescencji. W przypadku tabletek nie ma takiej możliwości. Stosowanie insuliny w okresie pooperacyjnym może być tylko czasowe. Po okresie wygojenia się rany należy wraz z lekarzem prowadzącym leczenie cukrzycy ponownie oszacować wyrównanie chorego i zapotrzebowanie na insulinę oraz rozważyć ewentualny powrót do leczenia sprzed operacji (np. leczenia tabletkami).

Jeśli przygotowujesz się do planowego zabiegu operacyjnego i masz trudności z prawidłowym wyrównaniem poziomów cukrów DUOMEDICA umożliwia Ci profesjonalną opiekę diabetologiczną, która pomoże ci jak najlepiej przygotować się do zabiegu oraz utrzymać optymalne wyrównanie cukrzycy w okresie powrotu do zdrowia po przebytej operacji.

 

Anna Bożek - specjalista diabetolog

 

wszystkie