Kamica moczowa to obecność w układzie moczowym złogów, zwanych potocznie kamieniami, zbudowanych z różnych substancji chemicznych, takich jak kwas moczowy, fosforan wapnia i cystyny. Najczęstszą jej formą jest kamica nerkowa, w której złogi stwierdza się w kielichach i miedniczkach nerkowych.
Kobiety są bardziej narażone na rozwój kamicy nerkowej niż mężczyźni, szczególnie w okresie ciąży i menopauzy. Inne czynniki ryzyka to:
Leczenie może opierać się na stosowaniu leków rozpuszczających powstałe złogi bądź też na leczeniu chirurgicznym.
Profilaktyka opiera się przede wszystkim na dbaniu o właściwe nawodnienie poprzez wypijanie codziennie dużych ilości płynów, dzięki czemu produkowany mocz będzie znacznie mniej zagęszczony. Dodatkowo należy także ograniczyć zawartość w diecie soli kuchennej, która jest szczególnie odpowiedzialna za powstawanie kamieni nerkowych.
Zaleca się także zmniejszenie masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej w codziennym życiu.
Zapobieganie kolejnym nawrotom ataku kolki nerkowej jest szczególnie ważne dla osób, u których wystąpił już jeden taki epizod choroby.
Jeśli masz skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych lub już miałeś je w przeszłości, zalecane są regularne wizyty u urologa oraz przeprowadzanie badań w celu monitorowania stanu nerek i zapobieganiu powstawaniu powikłaniom kamicy oraz nowych złogów.
W naszej klinice specjalistami z zakresu chorób układu moczowego są lek. Maksymilian Kowalik oraz lek. Jonasz Wrocławski, którzy zawsze służą pomocą i fachową poradą w zakresie urologii. Zapraszamy na wizyty!